авторското право в интернет

Авторското право в интернет е едно тъй дълго изречение

Има ли някъде и ще има ли някога точка?

Какво е авторското право в интернет? Океан, вселена, много дълго изречение? Има ли в него и ще има ли някога точка? Как да се ориентираме? Какво произтича от новите нет правила за автора и за потребителя на съдържание? Тук ще потърся някои от възможните отговори.

Внимание, крадец в нета!

Едно от големите преимущества на четенето в интернет е, че можеш да си водиш лесно „записки” от видяното, включително като копираш пасаж, дума или даже по-голям текст. Да го прибереш в папка на компютъра за по-късен прочит или друг вид работа. Или да пратиш това, което си харесал, на приятел, за да го обсъдите, например.

Забелязали ли сте, че в българоезичното медийно уебпространство се множат информационните сайтове, които ви лишават от тази възможност и това улеснение?

Все по-често няма да можете да маркирате или да копирате маркираното. А ако успеете, после при пействането вместо избрания текст ще видите нещо странно и нечетимо, маймуни и други знаци някакви.

Каква е връзката с авторското право в интернет?

Пряка. Очевидно тези сайтове са пострадали сериозно и неведнъж от посегателства върху техните страници, за да прибегнат до такава драстична техника за защита, включително в ущърб на техните потребители.

Действително, информационните сайтове са може би най-потърпевши от нерегламентирани действия с публикациите им. Техните собственици и екипи влагат средства, умения и таланти. Предоставят информация на читателите си в мрежата безплатно – нали искат повече хора да четат тях, а не конкуренцията. И всичко това – за да грабне някой „колега” труда им, без даже да посочи източника.

Некрасиво, откъдето и да го погледнеш!

Много са интернет медиите у нас, които нямат задръжка да публикуват вече публикувана новина. Не се стряскат и от това, че могат да пострадат в класирането от търсачките заради дублирано съдържание. А понякога – противно на всяка логика – могат да се класират в резултатите от търсенето по-напред и от оригинала. Тоест, да бъдат възнаградени за присвояването.

Как изглеждат нещата в странство?

Бърз преглед в интернет сайтовете на някои световни медии в Англия и САЩ, Испания и Франция, Германия, Италия и Русия показва, че такъв проблем там няма. Проблем с появата на маймуни вместо букви.

Интересно. Там не крадат ли интелектуална собственост в интернет? Или пък имат по-добра уредба за регулиране на нейната защита? Или пък още не са се сетили да си пазят правата за сметка на потребителите?

Краденето – плюс-минус, сигурно го има навсякъде, така казват. Едва ли нейде по света е изнамерена и идеалната нормативна уредба за закрила на интелектуалната собственост и по-конкретно – на авторското право в интернет.

Но защо така на другите не им е хрумнало да си бранят труда, без много да му мислят за простия читател и потребител? Без значение дали имат или не право по закон за такава отбрана?

Не знам, нямам отговор на този въпрос. Дали пък у нас не се краде повече откъдето и да е другаде? На фона на неизмеримо по-малкия пазар, което прави щетите от кражбите по-осезаеми?

Така е било

Авторското право винаги е било една от най-сложните правни материи.

Според нашата законодателна уредба то възниква за „всяко произведение на литературата, изкуството и науката”, резултат от „творческа дейност” и изразено в „обективна форма”, със самото създаване на произведението. Толкова просто на пръв поглед!

Пишеш, рисуваш, композираш – и правото ти на автор вече е факт, при това – защитено по закон без необходимост от допълнителна регистрация на произведението.

Това се отнася и за всяко онлайн съдържание, публикувано в резултат на контент райтинг или контент превод, например.

От тук нататък обаче започват дебрите, особено с авторското право в интернет

Така беше и преди. Така е и днес, когато от господството и тоталното присъствие на интернет в живота на хората няма връщане назад. Правата на авторите продължават да са много сложна материя.

В ерата на интернет тя е допълнително усложнена – вече с дигитални подробности за тяхното конкретизиране и закрила. И усложненията продължават...

Какво казва българският закон

Законът за авторското право и сродните му права удари четвърт век през август 2018 г. За това време е преживял 20 изменения и допълнения, последното от които е през март 2018 г.

авторското право в интернет, EUIPO за българското законодателство
Сайтът на Службата на ЕС за интелектуална собственост EUIPO представя като демократично БГ законодателството за авторското право.

Според Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO) българският закон е „много демократичен”. Той съдържа „презумпция за авторство”, стига авторът да е посочен по обичайния за това начин, без друга регистрация. Това изтъква EUIPO в сайта си – в „Често задавани въпроси за авторските права” на български език.

В нашия закон обектите на това право са изчерпателно изброени и конкретизирани във всяка от сферите на творческата дейност. Тук са и произведенията на литературата, на научната и техническата литература. На публицистиката и компютърните програми.

Стоп! Публицистиката, но не и новините!

В закона новините са извадени от обектите на авторското право.

Ето ви една евентуална посока във възможните дебри. Какво разбираме под „новина” – факта за това, което се е случило или неговото изразяване в писано слово, какъвто жанр има в журналистиката?

И ако е второто, това значи ли, че всеки може да си го заимства, както му дойде, включително и дословно, без да влезе в нарушение?

Ами ако „новината” е разказана особено артистично, това няма ли да отиде към „публицистика” и пак да стане обект на авторското право?

И ако възникне спор по въпроса, трябва ли всеки път да ходим на съд?

Ето вероятно защо някои от новинарските сайтове у нас са решили въпроса с един замах – нямате вариант „copy-paste” и толкоз! Ако ще преписвате, ще трябва и да се потрудите, като си наберете текста буква по буква.

Този подход може и да не решава въпроса с краденето, но все пак го забавя и затруднява. Със сигурност обаче затруднява и редовия потребител, на когото и през ум не му минава да прави нет нарушения на закона.

А нали уж за него всички се борят! Нали в негово име се водят състезателни битки в мрежата – как да му стане по-интересно и по-полезно, за да се връща отново и отново на същото място в мрежата. Да генерира трафик, да увеличава нечии продажби. И това далеч не са всички ползи за потребителя с главна буква, както ще научите и през нашата услуга контент консулт.

Той пък, слава богу, също не е вчерашен и знае как да работи с мишката – назад и нататък. Ще си намери друго, по-приветливо място в мрежата.

Авторското право в интернет – има ли си то държава?

Да се върнем на правата ни като автори в глобалното виртуално пространство.

Могат ли те по принцип да бъдат регулирани само в една отделна държава, ако за това интернет пространство всъщност няма земни граници? Няма как и един планетарен закон да регулира отношенията с авторите във всички страни.

Следователно, решенията са доста по-сложни и изискват допълване и взаимодействие между националното и трансграничното начало.

Днес създаването на сайт е нещо обичайно – и за бизнеса, и за отделния блогър. Този сайт или блог става една малка медиа в пространството на голямата медиа интернет. Цифрите за появата на нови сайтове на минута и на ден са зашемещяващи – от стотици хиляди до милиони.

Логично е всеки сайт или блог да се съобразява с нормите на местното законодателство по въпроса за авторските права, в нашия случай – с българското. Възможно ли е обаче неговият собственик да попадне под ударите на закона в друга държава дори когато спазва вътрешното законодателство?

Защо не! Сайтът е достъпен от всяка точка на света с интернет покритие. Нормално е при отсъствието на общо законодателство да съществуват законодателни различия в отделните държави.

Регулация по европейски

Приемаме и вярваме, че българското законодателство е достатъчно добре синхронизирано с европейското, все пак повече от 10 години сме в ЕС.

В Евросъюза пък до този момент авторското право е регулирано в над десет директиви, поне пет от тях третират различни негови аспекти в дигиталния свят. Основната – Директива 2001/29/ЕО за авторското право и сродните му права в информационното общество, вече е на 18 години.

Дълго в структурите на ЕС се подготвяше още една директива – 2016/0280, за авторското право в цифровия единен пазар. Един от спорните въпроси беше свързан с тънката граница между свободата на словото и закрилата на автора и опасността тя да бъде пресечена за сметка на свободата. Тази директива (вече 2019/790) е приета през април 2019 г. и е в сила от 7 юни. България ще трябва да съобрази законодателството си с нея.

авторското право в интернет, EC copyright rules for the digital age
Нормативната уредба за авторското право не винаги съответства на цифровия пейзаж. Това пише ЕК на сайта си за цифровия единен пазар във Въпроси и отговори за модернизирането на правилата на ЕС за авторските права в цифровата ера.

 

В мотивите си за актуализирането на нормативната база Европейската комисия признава, че от 2001 г. тя не винаги е съответствала на „цифровия пейзаж”.

 

Новата директива формулира три основни приоритета:

  • По-голям и трансграничен избор и достъп до онлайн съдържание;
  • Усъвършенствани правила за авторското право по отношение на научните изследвания, образованието и приобщаването на хората с увреждания;
  • По-справедлив и устойчив пазар за творците и пресата.

Не е забравено и „пиратството” в медиите

Този термин е използван в прессъобщението на ЕК за представяне на новата директива. Там е казано, че предложенията за издателите на пресата ще ги въоръжат в борбата с „пиратското използване” на съдържанието.

Колкото и да е широкообхватен смисълът, вложен от Комисията в думата „пиратство”, нашият пример с краденето на информация се вписва в него.

Идеята е издателите на печатни издания да получат права на носители на авторско право като самите автори „при цифровото използване на техните публикации в пресата”.

Без това да накърнява правата на авторите!

Директивата предвижда още тези медийни издатели да могат да претендират и за „дял от обезщетението за действителното използване на произведението”.

Без това да отнема от обезщетението на авторите!

Така европейският законодател отчита ролята на издателите в инвестирането и за създаването на качествено журналистическо съдържание. Според ЕК новото право ще засили позициите на издателите при договарянето на условия за онлайн използване на техния контент и за неговата защита.

В защита на авторското право можем да се възползваме и от закона в САЩ

Без да продължаваме нататък в дебрите на авторското право в интернет, да кажем само, че борба с пиратите в мрежата може да се води и по... американския закон.

Дори без да се стига до US съд!

Само времето ще покаже коя уредба ще е по-ефективна – европейската или американската.

Законът за авторското право в цифровото хилядолетие (The Digital Millennium Copyright Act – DMCA) е приет през 1998 г. от Сената на САЩ. Сред защитните мерки той предвижда и премахване или блокиране в интернет на материал, за чието пуликуване авторът не е дал разрешение. Затова засегнатият може да поиска сваляне от интернет на съответното съдържание.

Жалби могат да се подават и пред световни търсачки като Google, Yahoo и Bing, ситуирани в Щатите, които след проучване и при определена процедура могат да накажат нарушителя. Съществува, разбира се, и процедура срещу възможни фалшиви оплаквания.

авторското право в интернет, форма за подаване на сигнал за нарушение в Google
Така изглежда в Google – и на български – формата за подаване на сигнал за нарушаване на авторски права... по американския закон.

От Google, например, предупреждават своите потребители, че могат да понесат отговорност за вреди, причинени от неоснователна жалба.

И ги съветват, ако не са сигурни дали има или не нарушение на авторското право в интернет, да се консултират с адвокат.

Адвокатът е единственото сигурно нещо

В това изключително дълго изречение авторското право в интернет се надбягва със законодателството в една или повече държави и по целия свят, както и с изпреварващия прогрес на технологиите. Може да се каже, че надпреварата не е равностойна, а технологиите винаги ще са с едни гърди напред.

Та ако някъде бихме могли да стъпим на нещо сигурно и да поставим макар и за кратко точка, то е консултацията със специалист, когато имаме проблем с авторското право.

Затова ако се чудите дали с едно или друго свое действие не нарушавате в мрежата нечии права на автор, обадете се на адвокат!

Ако ли пък не сте сигурен дали върху вашия онлайн авторов труд не е извършено нередно посегателство, пак първо се допитайте до адвокат!

Каквото и да решите да предприемете на полето на авторското право в интернет, било за да атакувате или за да се защитите, най-добре е да започнете с консултация при специализиран по тези въпроси юрист.

Струва ми се, че той не би посъветвал никого да отвърне на неправомерно действие със засягане на нечии права...

авторското право в интернет, форзми за подаване на сигнали за нарушения в Google, Yahoo и Bing
Сигнали за нарушени авторски права в интернет по DMCA могат да се подават и във всяка от трите търсачки Google, Yahoo или Bing.

 

Илюстрация

Снимки: Pixabay, Geralt; сканове